• : 0266 606 01 61
Root Atma Nedir? Telefonlara Root Atma Nasıl Yapılır?
img

Root Atma Nedir? Telefonlara Root Atma Nasıl Yapılır?

Root Atma Nedir? Telefonlara Root Atma Nasıl Yapılır?

Kullanılan Android cihazlar bizlere her ne kadar çoğu konuda geniş yelpaze sunsa da bizleri aslında birçok alanda da kısıtlamaktadır. Bazı kullanıcılar bu kısıtlamalara son vermek adına root atma işlemini yapmaktadır. Android cihazlar üzerine root işlemi yapmak işletim sisteminin birden fazla kilidini açarak sizleri de kısıtlamalardan kurtarmaktadır. Bu sorunu halletmek için öncelikle Root atma nedir? Sorusunun yanıtını bilmek gerekir. Bu işlem yapıldığı zaman telefonunuzun işlemci hızı değişmekte ve sistem güncellenmektedir.

Bu işlemi yapmak sanıldığı gibi kolay ve güvenilir olmadığı için bu konuda dikkatli olmak gerekir. Herhangi bir akıllı telefona root atma işlemi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak ve bilinmeyen olasılıkların olduğu sistemin kapılarını açmaktır. Ancak root atma işlemi cihaz için birçok sorunu da beraberinde getirebilmektedir. Eğer istenmedik durumlar olursa ve sistemdeki değişikliğe bağlı olarak hata alırsanız cihazın garantisini de geçersiz hale getirebilirsiniz. Bu yüzden bu işlemden önce iyi düşünmek ve araştırmak gerekmektedir.

Root Atma Riskli Midir?

İlk olarak bu işlemi yaparken bazı risklerde beraberinde gelebilir. Bazı üretici ya da operatörler bu işlemden sonra garantinizi geçersiz bulabilir. Bu da root atma riskli midir? Sorusuna yanıt olarak gayet olumsuz bir durumdur. Brick yani cihazın tamamen bozulma durumu da başınıza gelebilmektedir. Güvenlik riskleri de olumsuz olarak sonuçlanabileceği gibi güvenlik açığı ortaya çıkabilir. Bazı uygulamalarda root attıktan sonra çalışmayabilir.

Root Neden Atılır?

Cihaza root atmak kullanıcı açısından cihazın en iyi şekilde kullanılmasını sağlar. İnsanlar root neden atılır? Derken aslında cihazda tam yetki sahibi olacağını da bilmelidir. Bazı uygulamalarda yetki sahibi olmak ve rahatlıkla kullanım alanı oluşturmak için kişiler root atma işlemini talep eder. Önceden yüklediğiniz ve silemediğiniz uygulamaları da root atma işleminden sonra kolaylıkla silebilirsiniz.

Oyunları hackleyen uygulamalar yüklemek ve sistem dosyalarına erişim gibi durumlarda root atmak için sebeptir. Tüm bunlardan önce Root atma nedir? Sorusunun yanıtını öğrenip buna uygun olarak cihazı tehlikeye atmakta fayda vardır.


İlginizi Çekebilir

  • img

    Root Atma Nedir? Telefonlara Root Atma Nasıl Yapılır?

    Haberi İncele